Russian illegal prison on IZOLYATSIA premises has been operational for 10 years.

ІНТЕРВ’Ю: Жюльєт Дежуе

Жюльєт Дежуе — французька художниця, в більшості своїй працює з живописом, але її робота також пов'язана з театром. Жюльєт переосмислює простір, предмети і людей в ньому, які зазвичай перетворюються в персонажів — вони стають чимось більшим, ніж людські фігури — чимось, що пов'язане з вигадкою. Художниці подобається ідея плутанини і кордонів, які стираються і в кінцевому рахунку зникають.

Будь ласка, опиши загальну ситуацію, в якій перебуваєш. Як ти і в яких обставин?

Я зараз в Касабланці, Марокко, і я тут з 6 березня. Я приїхала на тиждень, а через пандемію так і не змогла виїхати. Мій захід скасували, і ось я тут.

 

 

Над яким проєктом ти працювала під час резиденції в ІЗОЛЯЦІЇ? Ти продовжуєш цей проект? Що з ним сталося? Як він розвивається?

Мій проєкт в ІЗО стосувався масової культури. На мене вплинула як місцеве народна творчість, так і старі радянські речі, які я знайшла на блошиному ринку на Почайні. Я намагалася знайти щось, що охопило б усе це, можливо, кольоровий візерунок. В результаті вийшов в основному живопис, але я також експериментувала з об'єктами і зробила сет-декорації, щоб фотографувати людей в них або щоб люди фотографувалися самі. Ми зробили кілька тестових знімків з командою Ізоляції.

Працюючи над проєктом, я зрозуміла, наскільки політичним може бути будь-який образ (навіть найменш політичний, на перший погляд). Я провела дуже цікаві бесіди з різними людьми і дещо зрозуміла про реальну ситуацію в Україні. В основному це стосується нових законів 2014 року, які регулюють те, як слід або не слід показувати зображення, пов'язані з комунізмом. Мої пошуки поставили мене в центр дискусії. Я створювала речі, які, як мені здавалося, були невинними, але в кінцевому підсумку засмучували деяких людей.

Багато в чому весь проєкт не має кінця. Проблеми, які у мене були в Україні, переслідують мене, де б я не була. Я ніколи не переставала працювати над цим.

Які були корисні та/або приємні аспекти твоєї резиденції в ІЗОЛЯЦІЇ? Як резиденція підтримала/вплинула на твій проєкт/практику?

Я думаю, що в певному сенсі зіткнення з недавньою історією через мою роботу і мої дослідження було дуже важливим як для мого глобального знання, так і для моєї особистої роботи. Це допомогло мені зрозуміти, як все, що ми робимо, пов'язане з політикою. Я краще розумію сильний зв'язок, що пов'язує мене з суспільством.

Художник не тільки свідок, але через свою роботу він може впливати на бачення і, можливо, більш глибоке розуміння складності ситуації. І, будучи якимось чином на межі, у нього є дистанція, якої іншим часом бракує.

Це просто думка. Але я сподіваюся до цього прийти.

Я також була дуже рада відкрити для себе Україну (хоча я знаю, що є ще на що подивитися, окрім Києва), і я не можу дочекатися, коли повернуся. Сподіваюся, наша виставка більше не перенесеться ...

 

 

Розкажи, будь ласка, історію, що найбільш запам'яталася зі своєї резиденції або будь-яке цікаве відкриття, яке ти зробила?

Почайна [блошиний ринок] став для мене великим відкриттям, я була там майже кожних вихідних. Блошині ринки дуже часто викликають у мене відчуття, що я потрапила в якийсь музей просто неба. Там присутня сильна естетика. Оскільки мене цікавить минуле, а також популярна культура, є щось, що мене дуже хвилює в тому, як старі артефакти лежать на землі, часто в оточенні інших, що не мають жодного відношення один до одного. І людина, яка їх показує, зазвичай сама вибирає, як їх показати. На мій погляд, це вже мистецтво. Скромно. Я люблю смиренність у мистецтві.

Музей радянського мистецтва [Жюльєт говорить про музей в Кмитові]. Музей, який знаходився в сільській місцевості за межами Києва і виставляє радянське і сучасне українське мистецтво разом. Мета (як я зрозуміла) полягала в тому, щоб подолати боротьбу навколо того, що можна показувати, а що ні, шляхом створення діалогу між двома періодами часу. (Можливо, ідея полягає в тому, щоб сприяти свободі?)

Мені було цікаво побачити, як моя маленька проблема виражається в більш широкому масштабі серед українських художників.

А також забута зона за залізничними коліями біля IZONE. Це було схоже на проходження крізь дзеркало аби ловити нові предмети та ідеї. Спасибі Матільд за те, що вона мені показала це місце. Що мені сподобалося в ньому, так це наявність перешкод. Дикі собаки на шляху. І прохід являв собою маленький отвір в стіні, через який потрібно було пролізти, щоб ніхто не помітив. Це було схоже на сон. І інколи страшний.

Як глобальна пандемія впливає на твою художню практику / професійне життя і проект, який ти розробляла в ІЗОЛЯЦІЇ зокрема?

Цей період дав мені можливість зрозуміти, наскільки важливі інші люди для моєї художньої рефлексії і для мого глобального розуміння світу. Мене це дійсно вражає.

Я сумую за своїми людям.

З іншого боку, це також допомогло мені зрозуміти дещо про те, як я працюю: мені потрібно дуже мало. У мене з собою майже не було матеріалів (трохи олівців, голка і трохи ниток). У підсумку я використовувала все, що знаходила: шматочки тканини, нитки, шматки дерева і т.д. Все, що завгодно.

Я багато малюю, і завжди думаю про київський проєкт, ще я працюю над костюмами до моїх декорацій. Я вважаю, що художникам пощастило, що вони завжди можуть носити з собою свою роботу. Мені пощастило. Це допомогло мені зберегти баланс.

Чи впливає ця ситуація на твої художні погляди та концептуальні або естетичні ідеї, які ти можеш висловити в своїй практиці? Як?

Вся ця ситуація дала мені дуже сильне почуття, що художники не можуть бути тільки свідками історії, але повинні брати активну участь у всьому, що відбувається. Не тільки пандемія, але і її наслідки (соціальні зміни + мрії багатьох з нас про майбутні зміни)

Я хочу брати участь у всьому цьому.