Ukraine is under siege following a full-scale military invasion by Russia on 24 February 2022

Виставка документальної фотографії про подорож на Луганщину.

27 листопада фотограф Вадим Лур’є представить свою виставку Людина і місце в просторі креативної спільноти IZONE. Також під час події відбудеться дискусія про результати роботи групи журналістів-соціологів і фото-відео документалістів, що працювали на сході України в рамках проєкту Мирна трансформація конфліктів

Виставка Людина і місце — результат трьох поїздок на Донбас, фотофіксація шляху і знайомства автора з містами і людьми. Візуально — це історія подорожі, починаючи від транзитної точки в Ізюмі, закінчуючи видом на Луганськ. Фотовиставка розповідає про буденність міст, що пережили воєнні дії в Луганській області. Це розповідь не лише про наслідки війни, але й про тяжкий стан економіки регіону. Про нерентабельні шахти, що закривались іще з 1990-х, і про робочих, вимушених шукати нові пристанища. Про старі й нові свята та місця пам’яті, що неодмінно викликають суперечливі емоції. Про повсякденне життя на лінії розмежування, де кордон створює не лише проблеми, але й нові можливості. Про людей Луганщини, які намагаються зберегти себе у світі, що раптово змінився. 

 

 

В основі виставки — фотографії, зроблені автором в рамках дослідницьких проєктів  MemoGuides: Мирна трансформація конфліктів на пострадянському просторі (квітень-травень 2019)  і Донбаський сімейний архів (спільно з Катериною Сирик, Арт-резиденція «+/-», Сєвєродонецьк, 2018-2019). Автор побував у багатьох місцях на Луганщині, був присутній на різних заходах, брав інтерв’ю у місцевих мешканців і внутрішніх переселенців. Спробою поєднати сучасність та історію стали фотографії місцевих жителів, зроблені в Лисичанському краєзнавчому музеї в антуражі та вбранні минулої епохи. Образи минулого можуть провокувати конфлікти не лише в публічному просторі: так пам’ять про імперське та радянське зберігається в особистій пам’яті, наприклад, у домашніх фотоархівах. В матеріальній і новій пострадянській реальності ці образи минулого часто сприймаються по-новому.  

В 2018 році я вперше приїхав на Донбас, в місто Сєвєродонецьк, що став тимчасовою столицею Луганської області. Я хотів побувати у звільнених містах, щоб побачити, як тут живуть люди. Разом з Катериною Сирик (Арт-резиденція "+/-") ми придумали проєкт, результатом якого став Донбаський сімейний архів. Під час трьох поїздок-експедицій ми зібрали і оцифрували 50 фотоархівів місцевих мешканців. Я приходив у гості до людей поважного віку та до молодих, вони показували мені історію своїх сімей у фотографіях, що зберігались в альбомах або в коробках.

Мене садовили за стіл і розповідали про себе та про своїх близьких. Фотографував пам’ятники війні минулій, Великій вітчизняній, під час якої ці міста теж були захоплені. Мені було вкрай важливо побачити та поєднати у своїй фотоісторії обжиті і напівзруйновані міста, графіті, обличчя людей.  Я їхав по правду — і, сподіваюсь, пізнав її, хоча б невелику частину, що стосувалась тих, з ким я говорив, кого фотографував. Ще один важливий сюжет для мене — фотозйомка людей у жанрі старого ательє.

Першим фотографом Лисичанська на початку ХХ століття був мій тезко, його світлини зберігаються в місцевому музеї. Мені захотілось відкрити таке ательє на один день та покликати людей. Сподіваюсь, що конфлікт, який зачепив їх, не перетвориться на заморожений, що не буде нової “Донбаської стіни” між тими, хто живе в Україні і тими, хто залишився по той бік лінії розмежування.

Фотовиставка і публічна дискусія пройдуть в рамках проєкту MemoGuides: Мирна трансформація конфліктів, що фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини. Мета проєкту — сприяння мирної трансформації конфліктів через створення умов для діалогу, формування міжнародної мережі публічних інтелектуалів, готових до спільної конструктивної роботи. У фокусі проєкту 2018–2019 рр. конфлікт на території України та Нагірно-Карабахський конфлікт. Організатор проєкту Центр незалежних соціальних досліджень в Берліні (CISR Berlin) — незалежна організація, що спеціалізується на проєктах про міграцію, мирну трансформацію конфліктів і міський активізм.  

 

 

Вадим Лур'є — фотограф, фольклорист, візуальний антрополог, мешкає у Санкт-Петербурзі, Росія. Учасник різноманітних міських художніх і документальних виставок. Автор і укладач Азбуки протесту — альбому фотографій і короткого довідника російських протестів 2011–2012 років. Був єдиним російським автором колективної фотовиставки під відкритим небом на Майдані в Києві Жінки Майдану (2014). Участник спільного з Арт-резиденцією «+/-» проєкту Донбас - сімейний фотоархів, під час якого було зібрано та оцифровано 50 фотоархівів мешканців області. Фотограф і художній редактор журналу Фольклор и антропология города (Фольклор і антропологія міста). 

 


Початок о 19.00

Вхід вільний

Адреса: IZONE, вулиця Набережно-Лугова 8, 4 поверх, хол та студія 2


Арт-Середа — проєкт IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives, який прагне створити для творчих людей максимально невимушену атмосферу спілкування. Формат події визначають самі учасники: це може бути презентація, виставка, кінопоказ, перформанс, лекція і / або дискусія. Арт-Середа створюється для того, щоб надати творчим людям простір для презентації різних художніх практик, а також дати можливість поділитися інформацією про актуальні дослідження, ідеї і події.