Ukraine is under siege following a full-scale military invasion by Russia on 24 February 2022

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ за підтримки Українського культурного фонду випустив друком книжку про практики репрезентації сучасного мистецтва в Україні. 

Кураторський посібник — це збірка розповідей про роботу з виставковими проєктами. Видання було створено за редакцією Олександри Погребняк, Дмитра Чепурного, Катерини Яковленко. За візуальне рішення й обкладинку книжки відповідала художниця Катерина Лесів.

Як зазначають автор(к)и проєкту, посібник допоможе краще зрозуміти кураторство, описуючи множинність поглядів й практик репрезентації сучасного мистецтва в Україні за останнє десятиріччя. У книзі зібрано історії професіоналів з різними досвідами — від роботи в музейному просторі до позаінституційних й самоорганізованих ініціатив, та онлайн-виставок, які стали справжнім викликом 2020 року. Ці тексти і розповіді стануть нагодою заглибитися в різні аспекти кураторських підходів, актуальних для українського контексту, а також спробою проговорити виклики і перспективи останніх років. У своїх розповідях куратори й кураторки порушують питання перерозподілу обов'язків, фінансування, етики, цензури, викликів, пов'язаних зі специфікою матеріалу, як-то робота з архівами чи авторськими правами. 

У збірці представлені коментарі: Оксани Баршинової, Бйорна Гельдхофа, Олени Червоник, Відкритої групи, Дар’ї Шевцової й Олександри Погребняк, Катерини Філюк, Наталії Маценко, Вікторії Іванової, Антона Усанова, Олексія Радинського, Валерія Сахарука, Івана Мельничука й Олександра Бурлаки, Катерини Міщенко, Євгенії Моляр, Аліси Ложкіної, Ксенії Малих, Тараса Пастущука, Анастасії Хлестової й Антона Ткаченко, Миколи Рідного, Оксани Брюховецької, Лесі Кульчинської, Михайла Рашковецького, Ніколая Карабіновича, Бориса Філоненко, Олександри Кадзевич і Гаррі Краєвеця, Лізавети Герман і Марії Ланько, Тетяни Кочубінської. 

Виданню передував Кураторський семінар, колективне обговорення викладено в розділі «Замість вступу»‎ цієї книжки. Стосовно обраного формату публікації у вигляді коментарів, він дозволив бути гнучкими і представити різні позиції. Тож книжка репрезентує різні ракурси на професійне середовище, фокусуючи увагу на певних, часто проблемних, аспектах кураторської роботи. Редактор(к)и додають: «Міркуючи про можливість обговорення кураторської роботи з іншими учасниками й учасницями художнього процесу, ми уявляємо спільноту, яка зростає професійно».  

Кураторський семінар і Посібник є частиною проєкту Ландшафт як монумент, який було ініційовано фондом ІЗОЛЯЦІЯ за підтримки Українського культурного фонду. Куратори: Дмитро Чепурний та Олександра Погребняк.

Посібник доступний онлайн за посиланням. Щоб отримати свій примірник, звертайтесь на поштову адресу: [email protected].