Ukraine is under siege following a full-scale military invasion by Russia on 24 February 2022

22 лютого Британська Рада в Україні в партнерстві з Ліверпульською Бієнале представить виставку Вразливвий стан, що підбиває підсумки програми художніх резиденцій SWAP: UK/UKRAINE 2018.

SWAP: UK/UKRAINE — це щорічна програма резиденцій для художників і кураторів з Великої Британії та України. З 2016 року програма об'єднує художників з двох країн, дозволяючи їм обмінюватися досвідом, стимулювати власний професійний розвиток та сприяти розвитку інтернаціоналізації. Під час програми художники і куратори мають можливість провести дослідження в країні-партнері, таким чином створюючи унікальну рефлексію специфічних контекстів обох держав.

Українські учасники програми SWAP: UK/UKRAINE 2018

Ліна Романуха кураторська резиденція в Ліверпулі;

Анна Кахіані, Микола Карабінович, Вікторія Миронюк резиденція для художників в Ліверпулі:

Учасники з Великобританії:

Дана Венеція, Хелен Фланаган, Джайміні Патель, Мартім Рамош, Ріккардо Матлакас, Сюзанна Старк програма мистецької резиденції в Україні.

22 жовтня 2018 року британська художниця Хелен Фланаган (Бірмінгем, Великобританія), бувши запрошеною художницею в Україні з Великобританії, взяла участь в програмі резиденцій фонду ІЗОЛЯЦІЯ. Крім того, програмна кураторка фонду Ліна Романуха була єдиною кураторкою з України, що взяла участь в програмі кураторських резиденцій у Ліверпулі у листопаді-грудні 2018

Результати колективної міжнародної програми художніх резиденцій і візуальні дослідження всіх учасників будуть презентовані в Музеї сучасного мистецтва в Одесі з 22 лютого по 31 березня 2019 року в рамках виставки Вразливий стан. Вибір місця проведення фінального заходу не випадковий. Одеса є містом-побратимом Ліверпуля; в той час як обидва міста, проводять міжнародні бієнале сучасного мистецтва. Так, Музей сучасного мистецтва Одеси є ініціатором і організатором Одеської бієнале сучасного мистецтва з 2013 року. Рішення про проведення виставки в Одесі було також обумовлено наміром Консорціуму програми залучити місто до глобального і, зокрема до в культурного діалогу між Великобританією і Україною, стимулювати розвиток місцевого культурного ландшафту і сприяти масштабнішій децентралізації.

Назва виставки — Вразливий стан — відображає політичний, емоційний і соціальний контекст двох держав. Зі слів кураторки виставки Ліни Романухи та куратора Іллі Заболотного (Британська Рада в Україні): 

«Коли ми почали працювати над фінальною виставкою, ми незабаром відзначили, що всі художники-резиденти апелювали до різного ступеня вразливості в своїх роботах, до невизначеності і до раптового жаху перед лицем змін. Діапазон цих переживань охоплює як особисті фізичні переживання, так і емоції, приховані травми і глобальні геополітичні виклики: мілітаризація, територіальна демаркація і криза усталених соціальних парадигм. У роботах, представлених на цій виставці, художники працюють з широким спектром виразних засобів сучасного мистецтва: відео, звукові композиції, графіка, текст, предмети і фотографія. Деякі звертаються до власного тіла для відтворення творчої рефлексії, а хтось — використовує для цього модель танка.»

Інтернаціональна і міжкультурна комунікація, створена за допомогою програми художніх резиденцій, є важливою частиною налагодження міжнародного діалогу. Співпраця між такими різними країнами, як Великобританія і Україна, забезпечує основу для цікавих роздумів і інноваційних досліджень в культурі глобальних держав в цілому і в сучасному візуальному мистецтві двох партнерських країн зокрема,

- додає директор Музею сучасного мистецтва в Одесі Семен Кантор.

Саймон Вільямс, директор Британської ради в Україні, заявляє, що метою проекту SWAP є сприяння діалогу між двома країнами за допомогою сучасного мистецтва і культури. Три роки поспіль програма мистецьких резиденцій надає художникам можливість обмінятися досвідом і вступити в глобальний діалог в сфері мистецтва. Таким чином, програма Британської Ради вносить помітний внесок у зміцнення дипломатичного партнерства між Україною та Великою Британією.


22 лютого - 31 березня 2019
Музей сучасного мистецтва Одеси