Russian illegal prison on IZOLYATSIA premises has been operational for 10 years.

БОРЩ У ДІЇ: ЧАСТИНА ДРУГА

Стрічка Фейсбуку рябіє світлинами каструль борщу, який люди вперше за життя приготували завдяки карантинній самоізоляції. А ще влітку минулого року команда мобільного культурного центру Гуртобус із визнаними місцевими кухарями готувала та куштувала борщ за локальними рецептами у дванадцятьох містечках та селах України. Гуртобус запрошував відвідувачів воркшопів та кінопоказів пригоститися стравою та заповнити анкети про місцеву рецептуру та культуру довкола борщу. 

Сьогодні ж ми продовжуємо серію щотижневих борщових рецептів із усієї України! Ці рецепти – продукт інтерактивного проєкту з дослідження гастрономічної культури від Гуртобуса, повні результати якого незабаром опублікуємо. Допоможіть нашому проєкту, заповнивши анкету про борщ за посиланням! Ваша відповідь буде включена у наступний цикл дослідження.

А поки що ми запрошуємо вас взяти участь у челенджі Борщ у дії. Кожен тиждень ми публікуватимемо рецепт від найкращих кухарів містечок та сіл, у які ми завітали, а ви — діліться власним або сімейним рецептом борщу та фото із хештегом #borschtinaction в Instagram або Facebook! 

На цей раз презентуємо рецепт з містечка Сміла на Черкащині:

Смілянський борщ із затіркою

(повар: Позднякова Наталя Вікторівна, м. Сміла Черкаської області)

Справжній смілянський борщ смачний, пахучий, густий, наваристий, насиченого червоного кольору. Його родзинкою є затірка. Але все послідовно.

 

Беремо свиняче м'ясо на кісточці. Гарно миємо, кладемо у підготовлену каструлю з водою. Вода повинна бути холодною – так м'ясо віддасть весь свій смак. Ставимо каструлю на сильний вогонь. Після закипання ретельно знімаємо піну для того, щоби бульйон був прозорим, зменшуємо вогонь і варимо м'ясо на повільному вогні тридцять хвилин.

Тим часом готуємо овочі: нарізаємо картоплю, цибулю, тремо буряк та моркву, подрібнюємо почищені помідори, шаткуємо капусту. У пательні висмажуємо сало, шкварки прибираємо.

Коли м'ясо прокипіло пів години, відливаємо стакан бульйону, – він нам знадобиться, – та кидаємо у каструлю дрібно нарізаних пару картоплин – вони розваряться і бульйон буде насиченішим за смаком. Варимо ще тридцять хвилин, після чого дістаємо м'ясо з кісточкою, оббираємо м'ясо та кладемо назад у каструлю. Кісточку віддаємо Жучці – нехай зубки точить!

Закладаємо у каструлю нарізану картоплю. У пательню кладемо половину нарізаної цибулі, іншу – закидаємо у борщ. Коли схватиться цибулька (якраз і картопля закипить), кладемо моркву, – половину у пательню, половину у каструлю. Коли морква обгорнеться жиром у пательні, кладемо буряк в рівній пропорції в обидві місткості. Закладаємо у каструлю капусту. Коли засмажка підрум’янилася, додаємо туди подрібнені помідори, тримаємо на середньому вогні, випаровуючи рідину та помішуючи, доводимо до насиченого червоного кольору.

Як закипіла капуста – засмажка відправляється у каструлю. Солимо за смаком, додаємо лавровий лист, перець чорний мелений, духмяний перець горошком. Доводимо до кипіння і томимо на повільному вогні.

Готуємо затірку: сало подрібнюємо блендером, м’ясорубкою чи тертушкою та додаємо до нього потертий часник, подрібнену зелень кропу та петрушки. Все ретельно розтираємо у ступці та доводимо до однорідної консистенції тим бульйоном, що ми раніше відливали у стакан. Маса має бути густою та однорідною, без грудочок!

З каструлі прибираємо лавровий лист. Затірку кладемо у каструлю тоді, коли всі овочі готові, – вона має проваритися максимум секунд п’ятнадцять, – так борщ буде пахучішим. Разом із затіркою додаємо у борщ дрібно нарізану зелень кропу та петрушки. Закриваємо кришкою, знімаємо з вогню, даємо настоятися з пів годинки.

Смілянський борщ смакує з чорним хлібом та гарним настроєм. Смачного!

Ми щиро вдячні нашим місцевим партнерам благодійному фонду "Сенсорія" та Смілянській спеціалізованій мистецькій школі-інтернату за допомогу в організації подій Гуртобуса та повару Наталії Вікторівні.

Слідкувати за проєктом в соціальних мережах: Facebook та Instagram.