Russian illegal prison on IZOLYATSIA premises has been operational for 10 years.

Арт-Середа: Валерія Карпань та Марина Хрипун

9 січня о 19:00 в рамках проекту Арт-Середа кураторки, художниці Валерія Карпань та Марина Хрипун презентують виставку Інклюзивна фотолабораторія — результат довгострокового дослідницького проекту для людей з порушенням зору. Дослідницький проект мав на меті через медіа фотографії репрезентувати перспективу незрячих — зобразити їхній погляд на навколишню дійсність та їхній метод пізнання видимого за допомогою не зорового сприйняття. Таким чином кураторська фотолабораторія інтегрує людей з вадами зору до комунікативного процесу візуальної культури та розширює уявлення візіонерської культури про видиме та дійсне.

Ідея створення цього експерименту виникла у Валерії та Марини після перегляду виставки Місто, яке неможливо побачити в галереї Лабіринт (Люблін). Експозиція включала роботи, створені людьми з вадами зору, демонструючи процес не-зорового пізнання міста та його історії. Валерія та Марина помітили, що незрячі автори фото-робіт не мали можливості засвідчити результати власної праці, адже методика фотодруку на плоскій поверхні недоступна для їхнього пізнання:

“Ми помітили, що техніка друку фотографії на рівній поверхні не дозволяє незрячим авторам засвідчити результати своєї роботи, тому почали шукати способи, якими можна було б досліджувати фотографію за допомогою тактильних відчуттів. Запропонований в рамках програми, метод — простий у реалізації, він передбачає, що ми можемо трансформувати фотографії в тактильні образи, а потім разом із незрячими фотографами та фотографинями вивчати й аналізувати їх. Проект базується не лише на адаптації фотографій, які б були доступні для сприйняття через дотик, але й має важливу мету популяризація тифлографічного (від грец. τυφλός — сліпий) зображення, як медіа фотографії незрячих у візуальній культурі.”

Інклюзивна фотолабораторія  — експериментальне дослідження Валерії та Марини, в рамках якого люди з вадами зору створювали фото-роботи та вивчали власні результати, інкорпоруючи тактильне пізнання. Зі слів організаторок, незрячі мають унікальне уявлення про композицію, простір, або іншу ситуацію, яку вони намагаються задокументувати, але пізнання надрукованого фото недоступне для них. Учасники програми експериментували з різними не візуальними медіа відтворення зображення для найдостовірнішої репрезентації бачення та уявлення про дійсність людей з вадами зору, таким чином включаючи людей з проблемами з зором до комунікативного процесу візуальної культури та збагачуючи загальне уявлення про сприйняття дійсності та її відтворення.

Під час розробки програми кураторська група у складі Марини Хрипун і Валерії Карпань спирались на теорії “відкритої форми” польського архітектора Оскара Гансена. Зокрема, Експериментальна студія Польського радіо, розроблена Оскаром, намагалась дослідити просторові способи створення музики:

Залежно від типу аудіозапису весь апарат змінюється, як хамелеон, а композитор, змінюючи «якості» стіни, діє і в ролі скульптора, і трохи схожий на художника. Вся ця система може бути легко описана як оптичний запис музики… (Crowley D., Spatial Music: Design and the Polish Radio Experimental Studio, post; 14 January, 2014)

Кураторки намагались втілити концепцію відкритого навчання у стосунках в групі, ототожнюючи поняття емансипації з рівними можливостями висловлення власних думок і внесення корективів в освітній процес, тобто всі учасники і учасниці навчального процесу були однаково кваліфікованими для цього. Протягом проекту Валерія та Марина документували власні спостереження та систематизували їх у вигляді методологічних рекомендацій, викладених у посібнику. Методичний матеріал про навчання людей з вадами зору фотографії та методи роботи з тактильною фотографією також буде презентовано на Арт-Середі за участю кураторок програми Валерією Карпань та Мариною Хрипун. 


9 січня, 19:00
IZONE; вул. Набережно-Лугова, 8
Вхід вільний


Кураторська група:
Марина Хрипун і Валерія Карпань

Учасниці виставки:  
Алла Жилкіна, Ліза Тищенко, Оксана Щербина, Merien Morey,  Наталія Гаркава, Марта Миcак, Катя Дашевець, пані Наталя.

Партнери проекту:
Мала Галерея Мистецького Арсеналу, Галерея Лабіринт (Люблін), Секція адаптації дидактичних матеріалів для незрячих KUL, Агата Шторц, Марек Богуслав, Мартін Матус, Магдалена Шубельска.  Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду